Belka
Niedziela, 1 Sierpnia 2021   imieniny: Nadia, Justyna, Piotr
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 września 2017 r.

Data publikacji: 2017-09-07, Data modyfikacji: 2017-09-07
A A AWydrukDrukuj  
 
NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 5-6 września 2017 r.

-NBP informuje:

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

- stopa referencyjna 1,50 proc.;

- stopa lombardowa 2,50 proc.;

- stopa depozytowa 0,50 proc.;

- stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

W gospodarce światowej utrwalają się sygnały poprawy koniunktury. W strefie euro dynamika PKB wzrosła w II kw., a napływające dane wskazują na utrzymywanie się korzystnych nastrojów w tej strefie. W II kw. przyśpieszył również wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych, gdzie wskaźniki miesięczne sugerują kontynuację dobrej koniunktury. Z kolei w Chinach w II kw. nastąpiła stabilizacja dynamiki PKB. Mimo ożywienia globalnej koniunktury inflacja za granicą pozostaje umiarkowana. Przyczynia się do tego wciąż niska wewnętrzna presja inflacyjna w wielu krajach, przy względnie stabilnych cenach surowców na rynkach światowych.

Europejski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe na poziomie bliskim zera, w tym stopę depozytową poniżej zera, a także prowadzi program skupu aktywów finansowych. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych kontynuuje stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej. W Polsce napływające dane świadczą o utrzymaniu stabilnego wzrostu aktywności gospodarczej. Dynamika PKB w II kw. była zbliżona do obserwowanej w I kw. Głównym czynnikiem wzrostu pozostał rosnący popyt konsumpcyjny wspierany przez wzrost zatrudnienia i płac, wypłaty świadczeń oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Nadal niska była natomiast dynamika inwestycji. Jednocześnie obniżył się wzrost eksportu, przez co wkład eksportu netto do PKB stał się ujemny. Roczna dynamika cen konsumpcyjnych utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Jednocześnie, chociaż dynamika płac w gospodarce wzrosła, inflacja bazowa pozostaje niska.

W ocenie Rady w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana. Będzie temu sprzyjać stopniowe zwiększanie się wewnętrznej presji inflacyjnej związane z poprawą krajowej koniunktury, przy jednoczesnym obniżaniu się dynamiki cen importu wynikającemu z oczekiwanej stabilizacji cen surowców energetycznych oraz niskiej presji inflacyjnej za granicą. W efekcie ryzyko trwałego przekroczenia celu inflacyjnego w średnim okresie jest ograniczone.

Rada podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

NBP, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat choszczeński – powiat w województwie zachodniopomorskim z siedzibą w mieście Choszczno. W skład powiatu wchodzą gminy: Choszczno, Drawno, Pełczyce, Recz, Bierzwnik oraz Krzęcin.

Powierzchnia powiatu wynosi 1327,71 km², z czego prawie 50% powierzchni zajmują użytki rolne. Region słynie z dużej ilości jezior polodowcowych, których na terenie powiatu znajduje się aż 111.

Główny szlak komunikacyjny stanowi droga krajowa nr 10.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola